Z poprzedniego wpisu można się dowiedzieć, jak odłożyć pieniądze na pokrycie wydatków, które są nieodłączną częścią Bożego Narodzenia. Dziś chcę podzielić się moimi sposobami na Świąteczne zakupy spożywcze. Podczas tych wyjątkowch dni gotujemy i jemy więcej niż zazwyczaj bo 12 wigilijnych dań, bo tradycja, bo przychodzą goście itp. Jak to ogarnąć w miarę bezboleśnie? Jak uniknąć polowania w dzień przed Wigilią wśród tłumu ludzi?

Odpowiedzią jest lista (uwielbiam listy). Już teraz usiądź i spisz wasze ulubone Świąteczne potrawy, wliczając w to także ciasta, desery czy napoje. Na przykład my nie przepadamy za karpiem, dlatego odpuszczamy go sobie. Za to obowiązkowy jest śledź w śmietanie i tradycyjna sałatka jarzynowa. Jeśli już wszystkie wasze rodzinne kulinarne hity znalazły się na liście, znajdź/przypomnij sobie dokładne przepisy na te dania i spisz absolutnie wszystkie składniki, które są potrzebne do ich ugotowania, nawet takie oczywiste oczywistości jak proszek do pieczenia czy bułka tarta. Niby to zawsze jest w domu ale nikt nie chce dwie godziny przed pierwszą gwiazdką zostać bez soli. Gdy spis jest gotowy podziel poszczególne pozycje na dwie kategorie: świeże i suche. Taką megaśną listę trzymaj w łatwo dostępnym miejscu, np. na lodówce.

Od tej pory zachowaj czujność. Bądż na bieżąco z promocjami i ofertami sklepów. Jeśli mąka, makaron lub majonez jest w niższej niż zazwyczaj cenie, kupuj. Produkty suche, np. cukier mają długą datę ważności i spokojnie mogą stać i czekać na swoją kolej. Masło lub mięso można mrozić. Warzywa w puszce, kiszona kapusta, groch, olej, śledź w słoikach, przyprawy, mak, cukier puder. To tylko część z artykułów spożywczych, które warto kupić wcześniej i przede wszystkim taniej. Możesz zamrozić mięso, drób, ryby, pieczywo. Dobrą opcją są wspólne zakupy w hurtowni, np. z mamą lub siostrą. Wtedy też koszt dojazdu do sklepu rozkłada się na więcej osób i portfeli 😉 Przed samym Bożym Narodzeniem zostaną do kupienia tylko świeże produkty takie jak śmietana, owoce i warzywa. To naprawdę świetnie się sprawdza.

Written by NormalnaPaniDomu

Leave a Comment