jak wyczyścić piekarnik

 

Czyszczenie piekarnika to czynność, której po prostu nie znoszę. Dlatego nie ma co ukrywać, robię to rzadko i jak już naprawdę muszę. Lubię oddelegować do tego zadania mojego męża, bo silnym męskim rękom idzie to zdecydowanie lepiej. Marzy mi się piekarnik z funkcją „piroliza” czyli samoczyszczenie. Ale dopóki mam co mam, czyli brudny piekarnik wołający o wyczyszczenie, radzę sobie z tym na kilka sposobów, w zależności od stopnia zabrudzenia. Jak wyczyścić piekarnik? Oto moje sprawdzone sposoby:

Pierwszym krokiem zawsze jest wstawienie do nagrzanego piekarnika naczynia żaroodpornego z wrzątkiem na około pół godziny. Dzięki temu zaschnięty bród zmięknie i znacznie łatwiej będzie go usunąć.

Oto kilka sposobów na pozbycie się brudu z piekarnika:

  1. Robimy papkę z sody oczyszczonej i wody. Nakładamy na ruszt i ścianki piekarnika.Można to zrobić za pomocą gabki lub pędzla malarskiego, dzięki temu zrobimy to dokładnie. Po kilku minutach ruszt czyścimy szorstką stroną gąbki, a ścianki miękką stroną. Znowu na chwilę zostawiamy i wszystko zmywamy. Jeśli to nie pomogło, przetestuj ten sposób:
  2. W dużej misce mieszamy szklankę płynu do mycia naczyń, torebkę sody oczyszczonej i ¾ szklanki octu. Uwaga, będzie buzowało J Mieszankę rozprowadzamy po całym wnętrzu lekko podgrznego piekarnika i zostawiamy na noc. Rano ruszty i blachy myjemy w wannie, tak będzie najwygodniej. Piekarnik myjemy szorstką stroną gąbki, wszystko powinno łatwo zejść. Następnie wszystko kilka razy przecieramy wilgotną szmatką. Podgrzewamy piekarnik do 150O i wyłączamy. Jeśli pojawią się jakieś białe ślady, tam trzeba jeszcze raz wytrzeć. Nie martw się, ewentualne pozostałości wcale nie są trujące ani szkodzące zdrowiu.
  3. Jak wyczyścić naprawdę brudny piekarnik? – nagrzewamy piekarnik do 65o Celsjusza i wyłączamy. Na górnej półce umieszczamy naczynie żaroodpowrne z amoniakiem rozpuszczonym szklance wody, a na dolnej naczynie żaroodporne z wodą i zostawiamy na całą noc. Uchyl okno i zamknij drzwi do kuchni. . JEŚLI MASZ PIEKARNIK GAZOWY UPEWNIJ SIĘ, ŻE GAZ JEST ODŁĄCZONY. Rano wszystko myjemy mieszanką roztworu amoniaku, wody i płynu do mycia naczyń, po czym powtarzamy czynności z punktu 2, czyli ruszty i blachy do wanny, a piekarnik przecieramy kilka razy wilgotną szmatką. Podgrzewamy piekarnik do 150o i wyłączamy. Jeśli pojawią się jakieś białe ślady, w tych miejscach trzeba jeszcze raz wytrzeć wilgotną szmatką. Ewentualne pozostałości nie szkodzą zdrowiu, jednak nie polecam tej metody kobietom w ciąży, tak na wszelki wypadek.

Zawiasy – nie mocz ich, żeby nie zaczęły skrzypieć. Najlepiej przetrzeć je wilgotną szmatką.

Drzwiczki – posyp sodą, przykryj wilgotnymi ręcznikami papierowymi na kilkanaście minut, umyj gąbką.

Ja po takim czyszczeniu przez kilka ładnych dni unikam pieczenia, żeby napawać się czystością 😉

Written by NormalnaPaniDomu

Leave a Comment