jak pozbyc sie balaganu

Pierwszym i najważniejszym krokiem do ogarnięcia bałaganu jest pozbycie się wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Wszystko to, co przekładasz z miejsca na miejsce, co tylko odkurzasz kila razy w roku i co nie wiadomo co z tym zrobić. Pozbądź się tego. Jak najszybciej.

Tak, tak, minimalizm jest teraz na czasie. Jednak nie bez powodu. Wszyscy narzekamy na brak czasu i mało kto uwielbia spędzać wolne chwile na sprzątaniu. Im mniej masz, tym mniej czasu poświęcasz na ogarnięcie tego. Dlatego jeśli tak jak ja lubisz porządek, ale nie lubisz sprzątać i szukasz sposobów na to, żeby codzienne obowiązki szły sprawnie i bez zbędnego wysiłku – wyrzuć wszystko to, co nie jest ci potrzebne.

Oto lista rzeczy, których powinnaś się pozbyć z podziałem na pomieszczenia:

KUCHNIA – Przeterminowane produkty (przyprawy, kisiele, kasze) i zepsute (głównie te z lodówki). Zdublowane przybory kuchenne, np. otwieracze do puszek, obieraczki, chochle, łyżki do makaronu itp. Obszczerbione talerze i kubki, po które i tak nikt nie sięga. Pokrywki od nieistniejących pojemników. Wszystko to, czego nie używasz. Magnesy na lodówkę, które nie są pamiątką.

ŁAZIENKA – Wszystkie przeterminowane i nieużywane kosmetyki. Próbki, którch czas nigdy nie nadejdzie. Nieużywane szczotki do włosów. Zużyte maszynki do golenia. Stare i zaschnięte lakiery do paznokci. Przeterminowane lekarstwa.

SYPIALNIA – Oczywiście nienoszone ubrania (o tym będzie osobny wpis), te poplamione też. Nienoszona biżuteria. Porozciągane gumki do włosów.

SALON – Niepotrzebne papiery: listy, ulotki, paragony, wizytówki, instrukcje. Płyty CD i DVD. Zbędne kable i przewody. Długopisy i mazaki, które piszą.

STRYCH – Walizki i torby z zepsutymi suwakami lub urwanymi rączkami. Potłuczone bombki i niedziałające lampki. Stare szkolne zeszyty, notatki i podręczniki. Nieużywane portfele.

POKÓJ DZIECI – Popsute i niedziałające zabawki. Niekompletne puzzle i gry planszowe. Rzeczy, z których dzieci wyrosły, np. przewijak, leżaczek. Zabawki i książki, których twoje dzieci nie lubią i z nich nie korzystają.

POZOSTAŁE – Stare telefony i odtwarzacze mp3. Nieużywane etui na telefon. Stare kalendarze, notesy, opakowania po sprzętach, których gwarancja wygasła. Kartki z życzeniami. Pozostałości po remontach, np. resztki farb. Suche kwiaty. Stare baterie. Karty lojalnościowe. Stare kapcie.

Ufff to wszystko, czego naprawdę nie potrzebujesz na codzień a co tylko tworzy bałagan i przeszkadza w zaprowadzeniu porządku w domu.

Nie wszystko trzeba wyrzucić! Niektóre rzeczy można komuś oddać lub sprzedać. Nawet perfumy, które dostałaś w prezencie, a których zapach ci nie odpowiada. Stare ręczniki czy pościel oddaj do schroniska dla zwierząt. To, czego nie potrzebujesz a jest w dobrm stanie można oddać do ośrodków pomocy społecznej, domów samotnej matki lub innych instytucji.

 

Written by NormalnaPaniDomu

Leave a Comment