sw. mikolaj
Każdy rodzic podświadomie obawia się tego momentu. Bo wiadomo, że prędzej czy później on nastąpi. Co zrobić, kiedy nasze dziecko odkryje, że to my podkładamy prezenty pod choinkę? Może nas na tym przyłapie, a może uświadomi go kolega, koleżanka czy starszy kuzyn. Kiedy i jak powiedzieć dziecku, że św. Mikołaj nie istnieje?

Dla dziecka najlepiej, a właściwie najfajniej, żeby dowiedziało się o tym fakcie jak najpóźniej, to oczywiste. Im dłużej będzie wierzyło, że to właśnie ten starszy pan w czerwonym ubraniu jest odpowiedzialny za dostarczanie gwiazdkowych prezentów, tym dłużej magia Świąt będzie działała na nie w pełni. Nie ma dobrego momentu na uświadomienie maluchów w tej kwestii. Bądźmy ostrożni rozmawiając o przygotowaniach do Świąt, dzieci słyszą i rozumieją więcej niż nam się wydaje. I nie zapominajmy o naczelnej zasadzie – dziecko nie słyszy, kiedy prosisz o posprzątanie pokoju, ale zawsze usłyszy to, czego nie powinno. U nas w domu kiedy rozmawiamy o prezentach, zarówno o tych dla dzieci jak i o tych dla nas, posługujemy się szyfrem 😉 To oczekiwanie, ta ekscytacja czy na pewno św. Mikołaj przyniesie ten wymarzony i wyczekany prezent warte jest małego gimnastykowania się w przygotowaniach 🙂 Pakowanie po nocach, potajemne odbieranie paczek od kuriera. Przynoszenie i rozpakowywanie zakupów niczym Copperfield, tak że poszczególne rzeczy z toreb znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. To wszystko ma swój niezaprzeczalny urok, składający się na magię Świąt.

Co jednak, kiedy nasze dziecko dowie się od kogoś, że święty Mikołaj nie istnieje? Że to właśnie rodzice kładą prezenty pod choinką?

Jest na to dobra odpowiedź, która pozwoli dzieciom pozostać w krainie magii, reniferów i latających sań na dłużej. Wyjaśnij dziecku, że na świecie jest bardzo dużo dzieci. Jest ich tak dużo, że święty Mikołaj nie jest w stanie sam osobiście doręczyć prezenty wszystkim. Dlatego on dostarcza prezenty dla małych dzieci, a o pomoc w obdarowaniu tych starszych prosi rodziców. Życzę wam i waszym dzieciom, żebyście musieli sięgnąć po ten pomysł jak najpóźniej 🙂

Written by NormalnaPaniDomu

Leave a Comment