swiąteczne pudełko

W Wielkiej Brytanii jednym z coraz popularniejszych Bożonarodzeniowych zwyczajów jest Christmas Eve Box, czyli pudełko Wigilijne. Ten dzień na Wyspach nie jest celebrowany tak jak polska Wigilia, to po prostu dzień przed Bożym Narodzeniem. Pudełka wigilijne wręcza się głównie dzieciom po to, żeby wprowadzić je w atmosferę Świąt. W takim pudełku najczęściej dzieci znajdują świąteczne piżamy, gorącą czekoladę w proszku, książkę o Świętach, Gwiazdkowy film na DVD, jedzenie dla reniferów, talerz na ciasteczka dla Mikołaja, słodycze i jeśli ktoś nie ma w domu kominka to dokłada magiczny klucz, którym Święty otworzy drzwi żeby wejść i zostawić prezenty.

Bardzo podoba mi się pomysł na takie pudełko. Jednak w naszej polskiej tradycji Świąt nie ma to większego sensu. Dlatego postanowiłam nieco zmodyfikować tę ideę do własnych potrzeb i możliwości przenosząc ją na 6 grudnia, czyli Mikołajki. Zamiast tradycyjnego prezentu do buta, Świąteczne Pudełko można postawić na bucie lub pod butem. A jeśli dziecko umie już czytać to w bucie możecie zostawić kartkę z informacją gdzie ma szukać właściwego prezentu lub nawet mapę do niego 🙂

Mój starszy syn ma 3,5 roku i znajdzie Wyjątkowe Świąteczne Pudełko w swoim pokoju koło łóżka. Nie dostanie w tym roku kalendarza adwentowego bo nie chcę dawać takiego z czekoladkami, a nie mam weny do tworzenia takiego personalizowanego i wypasionego. Do Świątecznego Pudełka, które nie może być nazywane Wigilijnym ze względu na datę otrzymywania, włożę mniej więcej to co znajduje się w jego brytyjskiej wersji. Będą na pewno piżamy, ale nie Świąteczne tylko po prostu zimowe, bo chcę, żeby służyły mu dłużej niż kilka tygodni. Będzie też książeczka o Gwiazdce, coś słodkiego – mikołaj z dobrej czekolady lub coś w tym stylu, Magiczny Klucz dla Mikołaja. Miniaturowa kula śnieżna i bombka do zawieszenia na naszej choince. Wszystko to zapakowane w świąteczne pudełko, które mam nadzieję będę mogła wykorzystać w nastepnych latach, jeśli tylko odpowiednio szybko je schowam.

A wy co dajecie dzieciom na Mikołajki?

Written by NormalnaPaniDomu

Leave a Comment